Jak tworzyć skuteczne prezentacje w 2024?

Zacznij od planu!

Przed rozpoczęciem pracy nad prezentacją zastanów się, jaki jest jej cel. Co chcesz osiągnąć, prezentując ją swojej publiczności? Jakie informacje chcesz przekazać? Zupełnie inaczej powinna bowiem wyglądać prezentacja na wystąpienie publiczne, a inaczej taka, którą chcesz wysłać klientowi. 

Znając cel prezentacji, możesz zacząć tworzyć jej strukturę. Osobiście, często na poszczególnych slajdach zapisuję pomysły, które rozwijam na kolejnych etapach.

Używaj prostych słów.

Zadbaj, aby Twoja prezentacja była zrozumiała dla wszystkich odbiorców. Unikaj żargonu i specjalistycznego słownictwa, chyba że Twoi słuchacze to specjaliści ,,po fachu”. Nie umieszczaj zbyt dużej ilości informacji na jednym slajdzie – możesz przyjąć zasadę JEDEN WĄTEK = JEDEN SLAJD.

Użyj atrakcyjnych obrazów i grafik.

Pamiętam, jak za czasów liceum, a nawet na studiach, grafiki wyszukiwało się wpisując interesujące nas hasła w wyszukiwarkę. Wyniki pojawiające się w zakładce GRAFIKA kopiowało się i umieszczano na slajdach. W większości przypadków pixeloza gwarantowana, ale robili to wszyscy, więc taka prezentacja wyglądała jak każda inna. Nie muszę chyba wspominać o kwestiach praw autorskich, które były całkowicie lekceważone.

Pamiętaj, że obrazy i grafiki mogą pomóc w przyciągnięciu uwagi publiczności i ułatwić jej zrozumienie. Zadbaj o jakość. Możesz w tym celu wyszukać obraz korzystając z darmowych baz obrazów np. Freepik. Możesz również stworzyć własną grafikę przy pomocy AI.

Uwaga! Nie musisz być specjalistą od „promptów”. Mamy wysyp narzędzi bazujących na AI, które pozwalają tworzyć świetne grafiki. Wiele z nich jest bezpłatna lub oferuje darmową wersję próbną np.:

– Dream Studio,

– Bing Image Creator ,

– Gen Craft.

Wykorzystaj multimedia i animacje.

Multimedia, takie jak filmy, audio i animacje, mogą być doskonałym sposobem na urozmaicenie Twojej prezentacji i zwiększenie jej atrakcyjności. Tutaj również możesz postawić na rozwiązania AI, które zaskoczą Twoją publiczność:

– własna piosenka: suno.ai
– mówiący avatar: neiro.ai
– grafika/animacje 3D: krikey.ai

Zastosuj animacje, aby nadać prezentacji dynamiczny charakter!

Animacje to nie tylko ,,przejścia” między slajdami. Stosuj animowane elementy na slajdach, np. zamiast tradycyjnej listy punktowej – stopniowo wyłaniające się elementy z treścią. Stosując ruchome elementy cały czas myśl o słuchaczach/ odbiorcy prezentacji. To co podoba się Tobie, niekoniecznie będzie zachwycać innych. Czasami prostota przemawia najgłośniej.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci tworzyć skuteczne prezentacje multimedialne:

  • Używaj spójnego stylu i kolorystyki w całej prezentacji.
  • Zadbaj o to, aby Twoja prezentacja była dopasowana do formatu ekranu, na którym będzie prezentowana.

Pamiętaj, że prezentacja multimedialna to tylko narzędzie. Najważniejsze jest to, abyś był dobrym mówcą i potrafił przekazać swoją wiedzę i informacje w sposób ciekawy i inspirujący.

Jeśli tworzenie slajdów nie jest Twoją mocną stroną możemy zrobić to za Ciebie! Prezentacja będzie wyglądała świetnie, a Ty zyskasz więcej czasu na przygotowanie do wystąpienia 🙂

[ Stwórzmy razem świetny projekt ]

[ Kontakt ]

[ social media ]

© 2023 Aleksandra Bulanda

Wszelkie prawa zastrzeżone.